Salma tavukçuluk halk arasında bilinen ismi ile köy yumurtası üretimidir. Yurt dışında ise salma tavukçuluğa FREE RANGE adı verilmektedir.

Salma tavukçuluk sektöründe beslenecek tavuk sayısına göre doğru orantıda açık arazi ve geceleri tavuk sağlığına uygun kümesleri olmaktadır.

Tavuk Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Alacağınız Tavuklar 1. Kan Olmalı Gagaları Salma Tavukçuluğa Uygun Kesilmiş Olmalı
Aşıları Tam Olmalı Tavuk Alınacak Firmanın Tarım Bakanlığı Mevzuat ve Denetimlerine Uygun Üretici Olması Firma Satış Öncesi ve Sonrasında Teknik ve Yerinde Destek Hizmetleri Vermeli

Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır ?

Öncelikli olarak yapmanız gerekenler:

Yumurtayı satacağınız yeri belirlemelisiniz.
Bulunduğunuz şehirde veya ilçede hangi renk yumurtanın tercih edildiğini tespit etmelisiniz.
Bu bilgiler ışığında bir yumurtacı tavuk ırkı seçimi yapmalısınız.
Eğer tercih edilen yumurta rengi;

Kahverengi ise Lohman Brown veya Nick Brown,
Krem-Bej ise Atak-s veya Tinted
Beyaz ise Ligorin cinsi tavuğu seçmelisiniz

Tavuklar ne zaman satın alınır ve ne zaman yumurtlar?

Yumurta yönlü piliçlerin(Yarka) normal satış zamanı 16 haftayı( 112 günlük) doldurdukları zaman satışa hazırdır. Bu zamandan önce ve sonra olan satışlarda fiyatlar 16 haftalığa göre ayarlanması gerekmektedir. 16 haftalık alınan yarkalar 19-20. Haftalarda yumurtlamaya başlar. Bu periyod gün uzunluğunun uzun olduğu yaz aylarında 17-18. Haftalarda yumurta görülebilir.

Salma Tavukçulukta Kullanılan ırklar hangisidir ?

Her ırkın kendine has bazı özellikleri vardır. Bulunduğunuz bölge, kapasiteniz, salma tavukçuluk yapacağınız yerin açık ve kapalı alanı, yumurta kabuğu rengi beklentiniz, yumurta sayısı beklentiniz, besleme koşulları gibi birçok faktörü bir arada düşünerek uygun bir ırk seçimi yapmanız gerekir. Bu seçimi tek başına yapmanız yanlışlıklara sebebiyet verebilir. Bu nedenle konusunda uzman veteriner hekimlerden, bu konu hakkında yardım alabilirsiniz.

Sadece ırk seçimi değil ilk ile beraber civciv veya yarka seçimi de oldukça önemlidir. Sağlıklı bir sürüye sahip olmak ileride oluşabilecek hastalıklarda ve sorunlarda sizi avantaj sağlayacaktır. Bu nedenle alacağınız canlıların sağlığına, aşılarına, genel ve genetik özelliklerine dikkat etmelisiniz

Atak-S -Lohman Brown – Nick Brown – Tinted

500 Yarka için kaç m2 kümes gerekli ?

70 m2 kapalı alan yeterli.

1.000 Yarka için kaç m2 kümes gerekli ?

140 m2 kapalı alan yeterli

Tavuk Bakımı Nasıl Olmalı ?

Tavuk beslemede başarılı olmak bilmek için öncelikle, besleme ve bakıma çok dikkat etmek gerekir.Yemin kalitesi ve dozu, tavuğun etini ve yumurtasını etkilemektedir. Yem kokusuz, kuru ve tek örnek şeklinde olmalıdır. Tavuklar genellikle otla, buldukları börtü ve böceklerle beslenirler. Tabi bunlar yeterli olmadığı için tahıllarla takviye edilir. Yemin yüzde 50’den fazlasını arpa, buğday, mısır gibi dane yemler, geri kalan kısmını ise soya küspesi, pamuk tohumu küspesi, yonca unu, balık unu, et-kemik unları gibi proteinli besinlerden oluşur. Bir tavuk günde yaklaşık olarak 110-130 gram yem tüketir. Sulama suları her zaman temiz ve taze olmalıdır. İlk 6 haftalık dönemde civciv yemi, 6 ile 12 haftalık olduktan sonra piliç büyütme yemi, yumurtlamaya başladıktan sonra mutlaka yumurta tavuğu yemi verilmelidir. Tavuklarda kabuk oluşabilmesi için, yeterli derecede kalsiyuma ve ek vitaminlere de ihtiyaç duyulur.

Tavukta kullanılan suluk ve yemlik adedi nasıl hesaplanır?

25 Tavuk İçin 1 Askılı Yemlik(12 Kg’lık), 1 Askılı Suluk veya 1 Metre Nipel Suluk Kullanılır.

Tavukta Yumurta Folluğu Kaç Tavuğa 1 adet Olacak ?

6-7 Tavuğa 1 Adet Folluk

Tavukları dışarı salma zamanı ?

Hava Şartları iyi ise öğleden sonra 15:00’da çıkarılır.

Tavukların Sevdiği Yeşil Bitkiler NELERDİR ?

Kaliteli yemlerin yanı sıra arpa, buğday, böcek, solucan, gübre içindeki tahıl taneleri gibi çok sayıda seçeneği besin kaynağı olarak kullanan tavuklar, yeşil bitkileri de bir besin kaynağı olarak görmekte ve bu yeşil bitkileri tüketmektedirler. Özellikle yaz aylarında, kaliteli yemlerle beslemek istenilse dahi bu kaliteli yemler yerine yeşil bitkileri tercih eden tavukların sevdiği çok sayıda yeşil bitki bulunmaktadır. Tavukların sevdiği yeşil bitkiler arasından biri de yoncadır. Doğada kendiliğinden de yetişebilen yoncaları tüketmeyi seven tavuklar, yoncaların dışında marul ve lahana yapraklarını da tüketebilirler. Çimlenmiş buğdayı da tüketen tavukların sevdiği bir diğer yeşil bitki ise çuha çiçeğidir. Değişik otların filizlerini de tüketen tavuklar ayrıca domates, karpuz gibi meyve ve sebzelerin köklerini de severek yerler. Çok sayıda yeşil otun kökünü didikleyen tavuklar, pazı bitkisini de yiyebilmektedirler.

Tavuk hangi sıcaklıkta yetiştirilmeleri uygundur?

20-27 Derece Arasında Tutulmalıdır.
Soğuk Havalarda Camlar Kapalı Olmalıdır.
Kümes Sıcaklığı 20 Derece Altına Düşürülmemelidir.

Tavuk Işık Saati

Piliçler Kümese Geldiği Günden İtibaren Kümese Alışabilmeleri İçin
14 Saat Aydınlık 10 Saat Karanlık Uygulamasına Geçilir, Her hafta aydınlık yarım saat artırılarak en yüksek verime gelindiğinde ışık artırımı durdurulur ve sabitlenir

Yarkaların dış ortamda dolaşması, beslenmesi yem tasarrufu yapar mı?

Bu güne kadar yapılan gözlemlerde tavukların dış ortamdan beslenmeleri yem tüketimine olumlu bir katkı yapmadığı; ekstra dolaşmalarında harcadıkları, yediklerini karşılamamakta hatta dolaşmaya bağlı olarak tavuk başına 5-20 gr ekstra yem tüketmektedirler.

lohman tavuk fiyatları

16 Hafta lohman brown yarka, son aşılar ve nakliye dahil size teslim fiyatı 25 tl +kdv

lohman tavuk gurk olurmu

çok düşük oranda nadiren  gurk olduğu görülür

lohman brown kaç yıl yaşar

Lohman tavuğun yumurtaya başlamasıyla yumurtayı % 50 verime düşürme arasındaki süre 14-18 ay arasıdır

lohman brown mu ataks mı

Lohman brown tavukları yüksek verim vermesiyle atakstan yumurta üretimi açısından daha iyi gözükmektedir

lohman kahverengi yumurta yapar, ataks bej yumurta

ataksın yumurtası köy yumurtasını andırdığı için yumurtayı pazarlaması daha kolaydır

lohman brown bakımı

16 hafta lohman tavuklarınızı hepsi yumurtaya girene kadar kapalı kümesten dışarıya salmayınız

ışık saati, yemlik sulu sayısı, folluk sayısı, kümes m2 , taban talaşı, havalandırma,sıcaklık hepsi bizim size vereceğimiz bilgi doğrultısunda kümesinizde eksiksiz olmalıdır

ataks lohman tavuk özellikleri

ataks tavuk yıllık yumurta verimi 270 adet

ataks yem tüketimi günlük 125 gr

lohman tavuk yıllık yumurta verimi 300 adet

lohman yem tüketimi 115 gr